Температура, прозорість,  кольоровість,  смак та запах води.

1. Температуру води визначають за допомогою термометра, який опускають на глибину взяття проби. Ні в якому разі не можна цього робити в узятій пробі, яку вийнято на поверхню.

2. Прозорість води визначають якісно і кількісно для озер, а для річок тільки якісно.
Якісну характеристику прозорості води визначають візуально (неозброєним оком або за допомогою приладів). Для цього в посудину з прозорого скла наливають досліджувану воду і розглядають на світло. Оцінку дають за такою шкалою:

  •  дуже прозора – коли немає будь-яких найменших часточок у воді;
  •  прозора – коли є невелика кількість дрібненьких часточок;
  •  слабо каламутна – коли добре видно роздрібнені частинки;
  •  дуже каламутна – коли роздрібнених частинок так багато, що проба води майже непрозора.

Якщо з певністю можна сказати про походження часточок, то про це відмічають у примітці (водорості, глиниста каламуть тощо).
Для кількісного визначення прозорості води користуються більше диском, який занурюють у воду на шнурі з тіньового боку човна. Занурюючи диск, спостерігають, коли він зникне з очей. Глибину, на якій диск перестає бути видно, вимірюють у сантиметрах і вважають прозорість води. Якщо глибина водойми настільки мала, що диск лягає на дно раніше, ніж зникає з очей, то визначають прозорість «до дна», а в дужках поряд зазначають глибину в сантиметрах.

3.  Кольоровість води визначають у прозорій воді. Якщо вода не прозора, її фільтрують. У пробірку наливають майже повно води, ставлять її на аркуш білого паперу і, спостерігаючи зверху вниз, оцінюють воду щодо кольору так: безбарвна, світложовта, жовта, зеленувата, бура тощо.
4.  Визначають смак води тільки доброякісної. Недоброякісну воду на смак пробувати не можна. Для визначення смаку воду нагрівають до 25-30?. Розрізняють чотири види смаку: солоний, гіркий, солодкий і кислий, але слід відзначити і сильно виражені присмаки як от: гірко-солоний, болотистий, рибний, металічний, затхлий та інші.

5.  Для визначення запаху води в польових умовах беруть пробірку, наповнюють її на ? водою, трохи нагрівають і закривають корком. Кілька разів збовтують, відкривають корок і зразу ж нюхають. Запах води характеризують як болотистий, затхлий, сірководневий, гнильний, без запаху тощо.