Штучне дихання
Суть штучного дихання полягає в штучному введенні повітря в легені. Воно проводиться у всіх випадках зупинки дихальної діяльності, а також, за наявності неправильного дихання. Основною умовою успішного штучного дихання є вільна прохідність дихальних шляхів і наявність свіжого повітря.
Масаж серця
Зупинка серцевої діяльності відбувається при прямому ударі в ділянку серця, при втопленні, задушенні, отруєннях газами, при поразці електричним струмом, при деяких серцевих захворюваннях, головним чином при інфаркті міокарду.
Зупинка серцевої діяльності спостерігається також при тепловому ударі, крововтратах, опіках і переохолодженні.
У зв’язку із зупинкою серця відбувається припинення кровообігу, внаслідок чого наступає клінічна смерть. У такому разі єдина можливість врятувати життя людини — масаж серця.
При зупинці серця необхідно викликати його скорочення і розтягування штучним шляхом. Масаж серця є дієвою мірою реанімації при його поєднанні з штучним диханням; проводити штучне дихання необхідно, оскільки при зупинці серця у людини припиняється і дихальна діяльність.
Якщо реанімацію потерпілого проводить тільки одна людина, то вона зобов’язана робити одночасно і масаж серця і штучне дихання. На 15 натиснень грудної клітини проводиться 3 штучних вдиху.
Масаж серця — це міра, що вимагає великої обережності, тому до неї вдаються тільки у випадках крайньої необхідності.